Domowy Kościół w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. powstał jesienią 1987 roku.

Marysia i Bogdan Boligłowowie, po zamieszkaniu na nowym osiedlu, zorganizowali pierwszy krąg według zasad opracowanych przez ks. Franciszka Blachnickiego obecnie Sługi Bożego. Ks. proboszcz Jan Mrowca zebrane małżeństwa otoczył opieką duchową. Początkowo było to 7 małżeństw.

 Przybywało jednak zainteresowanych charyzmatem Ruchu. Powstawały kolejne kręgi rodzin. Twórcy pierwszego kręgu Marysia i Bogdan w gazetce parafialnej „Na Górce” tak wspominali ten czas: „Początkowo z oporami i obawą podjęliśmy ten wysiłek wyjścia na spotkanie z Panem... A Pan poprowadził nas delikatną dłonią i nauczył stawiać pierwsze kroki na drodze, którą nam wybrał. Wtedy ofiarowaliśmy mu siebie, przyjęliśmy Go za swego Zbawiciela i Pana... Jezus prowadzi nas dalej po trudnych drogach...daje odczuć prawdziwą radość i prawdę, że czas Jemu poświęcony nie jest czasem zmarnowanym.”

 Zmieniali się księża, którzy z nami współpracowali. Swój czas poświęcali rodzinom: ks. Kazimierz Fołtyn, ks. Jerzy Serwin, ks. Wojciech Warzecha, ks. Marcin Masłoń, ks. Mariusz Gorazda, ks. Paweł Kummer. Zmieniały się też rodziny w kręgach. Niektórych Pan zdążył już w tym czasie powołać do siebie. Za nami wiele pięknych chwil spędzonych razem. Kronika wspólnoty (kilkanaście lat nieprzerwanie prowadzona przez Alę i Jurka Piekarskich) pomaga przypomnieć część z nich, a przecież pozostaną one już na zawsze historią naszych rodzin. Mogą być również inspiracją do dalszych działań.

 Wspólne Eucharystie w czwartki przed pierwszym piątkiem, spotkania po nich, spotkania przy zabawie - jak choćby zabawy sylwestrowe w salkach na plebani, spotkania opłatkowe czy wspólne ogniska. Wyjazdy całą wspólnotą, jak niezapomniany wyjazd do Babic w 1994 roku, czy na Śnieżnicę w roku 2000. Wreszcie wspólna praca i modlitwa - np. urządzanie ołtarzy każdego roku na Boże Ciało, rekolekcje, dni wspólnoty czy dni skupienia. Warto czasem wrócić do tych wspomnień. Tym, którzy tworzyli tę małą historię, pomogą one odświeżyć pamięć. Tym, którzy się dołączają do wspólnoty, pomogą one odnaleźć jej ducha oraz poznać i zrozumieć tych, którzy we wspólnocie znaleźli drogę swego życia.

 Obecnie w parafii pracuje w 6 kręgach 26 małżeństw oraz jeden krąg jest w fazie powstawania. Opiekę nad nimi sprawują księża: Rafał Salawa, Krzysztof Główka, Ryszard Ptak. W lutym 2013 świętowaliśmy 25 lat trwania Domowego Kościoła w parafii. Bogu niech będą dzięki! Prosimy naszego Stwórcę o błogosławieństwo na dalszą formację a Maryję Niepokalaną patronkę Domowego Kościoła o matczyną opiekę nad nami.       

Święta

Czwartek, XX Tydzień zwykły
Rok C, I
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Licznik

Liczba wyświetleń:
3330131

Zegar

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego